UE po raz pierwszy w historii przeznacza 450 mln euro na zakup broni

  1. Wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i wysoki przedstawiciel ds. stosunków zewnętrznych Josep Borrell, poinformowali, że po jednomyślnej decyzji Rady Europejskiej po raz pierwszy w swej historii sfinansuje z unijnego budżetu, zakup broni dla Ukrainy.

Na ten cel ma być przeznaczone 450 mln euro, dodatkowo 50 mln euro na zakup środków medycznych, a decyzja wchodzi w życie natychmiast, tak aby już w poniedziałek ministrowie obrony w porozumieniu z rządem Ukrainy, ustalili jakiego rodzaju uzbrojenie może być natychmiast dostarczone do tego kraju (wczoraj Borrell mówił, że mogą to być także samoloty).

Borell wczoraj podziękował polskiemu rządowi za błyskawiczną decyzję aby centrum logistyczne tej pomocy wojskowej dla Ukrainy, znalazło się w naszym kraju, bo stąd wiodą najkrótsze drogi dostaw do tego kraju.

 

  1. Jednocześnie KE potwierdziła, że wszystkie kraje UE natychmiast zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów obsługujących rosyjskie linie lotnicze (także samoloty zarejestrowane poza terytorium tego kraju), ale także dla wszystkich samolotów osób prywatnych pochodzących z Rosji.

Wcześniej poszczególne kraje członkowskie blokowały swoją przestrzeń powietrzną (pierwsza była Polska i państwa bałtyckie), teraz tę decyzję podjęło 27 państw UE oraz kraje nie będące jej członkami jak np. W. Brytania.

Zdecydowano także, że największa rosyjska stacja telewizyjna nadająca na zagranicę Russia Todey (RT) i rządowa agencja informacyjna Sputnik, zostaną zablokowane na trenie całej UE, zakłócane będzie także nadawanie przez RT z terenu Rosji.

 

  1. Okazało się, że nacisk ze strony Polski i innych krajów flanki wschodniej na Niemcy i zmiana ich polityki o 180 stopni wobec Rosji, a w konsekwencji także w sprawie pomocy Ukrainie, doprowadziło także do gwałtownego przyśpieszenia działań instytucji unijnych, Komisji i Rady.

Wcześniej decyzje w sprawie pomocy Ukrainie, zajmowały długie tygodnie, teraz podejmowane są przez zaledwie kilka godzin i natychmiast wprowadzane w życie, co daje nadzieje na rzeczywistą szybką pomoc dla tego kraju.

A już decyzja o zakupie broni dla Ukrainy za blisko 0,5 mld euro z unijnego budżetu i jej natychmiastowa realizacja z zasobów poszczególnych krajów członkowskich w tym także samolotów, potwierdza, że przywódcy unijnych zrozumieli, że wojna Rosji z Ukrainą, to także wojna z Europą.

 

  1. Radykalizm KE w działaniach przeciwko Rosji widać także w sprawie odłączenia Rosji od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT, mimo tego, że ma on dotyczyć tylko części rosyjskich banków (lista tych banków została ogłoszona dzisiaj rano).

Te sankcje zostały niespodziewanie rozszerzone o zablokowanie rozliczeń centralnego banku Rosji, co oznacza również blokadę wykorzystania środków w wysokości ponad 700 mld USD, które przez ostatnie 8 lat zgromadził ten kraj na specjalnym funduszu, który miałby mu pozwolić przetrwać międzynarodowe sankcje.

Według ostatnich szacunków kraje UE, USA, W. Brytania ale także Szwajcaria będą mogły zablokować wykorzystanie około połowy tej sumy, pozostała bowiem część znajduje się najprawdopodobniej w bankach rosyjskich i chińskich.

Skutki odłączenia rosyjskich banków od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT i blokowania rozliczeń banku centralnego będzie można zobaczyć już dzisiaj, jak to wpłynie na kurs rubla, stan rosyjskiej giełdy, a przede wszystkim na zachowania samych Rosjan, którzy już wczoraj ustawiali się w długich kolejkach, aby wypłacać gotówkę w bankomatach.

Jeżeli wyruszą do banków aby wycofać swoje oszczędności w tym te dewizowe, to już jutro Putin i jego otoczenie zobaczą jak będzie wyglądała przyszłość gospodarcza i finansowa jego kraju, jeżeli w dalszym ciągu będzie kontynuował wojnę z Ukrainą.