Z inicjatywy PiS, będzie rezolucja PE, uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

  1. W najbliższą środę odbędzie się w Parlamencie Europejskim głosowanie nad rezolucją, w której Rosja zostanie między innymi uznana za państwo sponsorujące terroryzm i stosujące środki terrorystyczne.

Debata w tej sprawie, odbyła się na poprzedniej sesji PE, tylko dlatego, że udało się ją wprowadzić do porządku obrad tuż przed ich rozpoczęciem w poniedziałek 21 października w głosowaniu, przy dużej absencji europosłów z lewicowych frakcji.

Debatę i rezolucję zaproponowała frakcja Konserwatystów i Reformatorów, której członkiem jest delegacja Prawa i Sprawiedliwości, wsparła nas frakcja Europejskiej Partii Ludowej, żądając jednak, rozdzielenia debaty od głosowania rezolucji.

Wcześniej na konferencji przewodniczących, kiedy ustalany jest porządek obrad propozycja frakcji ECR nie uzyskała większości, przeciwni byli przewodniczący lewicowo-liberalnych grup politycznych.

Trzeba było w związku użyć swoistego fortelu z wprowadzeniem tej debaty do porządku obrad, tuż przed ich rozpoczęciem, kiedy frekwencja na sali obrad jest niepełna, ponieważ nie wszyscy europosłowie są w stanie dojechać (dolecieć) do Strasburga przed godziną 17-stą.

 

  1. Mimo wcześniejszych blokad debaty na ten temat przez ugrupowania lewicowo-liberalne, okazało się, że większość europosłów wypowiadała się o agresji Rosji na Ukrainę niezwykle krytycznie, używając często sformułowań o tym kraju jako państwie terrorystycznym.

Dlatego w propozycji rezolucji przygotowanej przez ECR, znalazło się to sformułowanie, znalazł się w niej również zapis pokazujący związek pomiędzy rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, a śmiercią dwóch cywilnych osób na terenie Polski przy granicy z Ukrainą.

Grupy polityczne złożyły, aż 5 tekstów rezolucji, ostatecznie po 4 godzinnych negocjacjach przyjęto wspólny tekst 4 grup politycznych, w tym grupy ECR, która umieściła w niej kilka ważnych ustaleń także dla naszego kraju.

 

  1. W tekście rezolucji stwierdzono, że Rosja od początku agresji na Ukrainę atakuje infrastrukturę krytyczną tego kraju, w szczególności tą odpowiedzialną za dostarczenie energii elektrycznej, ciepła, gazu i wody, aby terroryzować ludność cywilną.

Te ataki nasiliły się w ostatnich tygodniach, w sytuacji kiedy mamy do czynienia z coraz niższymi temperaturami, co w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludności cywilnej szczególnie zamieszkałych w budynkach wielorodzinnych.    

Jak stwierdza się w tej rezolucji ataki te mają na celu stłumienie oporu ludności i jej determinacji do obrony kraju, zmuszenie w ten sposób do zaakceptowania okupacyjnych władz i w ten sposób wyrażenia zgody na nielegalną aneksję części Ukrainy.

  1. W rezolucji znalazły się odniesienia do negatywnych skutków agresji Rosji na Ukrainę, także dla Polski, w tym śmierci dwóch cywilów przed kilkoma dniami w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim.

Ten fragment rezolucji podkreśla, że ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy powodują, że państwo to próbuje jej bronić, starając się zestrzeliwać pociski i drony ją atakujące, w wyniku takiej próby obrony, doszło do wybuchu rakiety, co spowodowało na terytorium Polski, śmierć dwóch obywateli tego kraju.

Z kolei w związku z wyrokiem holenderskiego sądu, który ostatnio uznał odpowiedzialność dwóch Rosjan, za zestrzelenie malezyjskiego samolotu w 2014 roku, w rezolucji znalazło się żądanie od Rosji zwrotu wraku samolotu TU-154 i czarnych skrzynek władzom RP.

 

  1. W sumie w trudnych negocjacjach, udało się uzyskać mocny tekst rezolucji przeciwko Rosji, potępiający ten kraj za agresję na Ukrainę, z tym stwierdzeniem, przed którym Rosja broni się na forum ONZ , oskarżającym ten kraj o sponsorowanie terroryzmu i stosującego środki terrorystyczne.

Być może w przyszłości ten zapis będzie pomocy w konfiskacie części aktywów rosyjskiego banku centralnego przechowywanych w bankach Europy Zachodniej, a także majątków rosyjskich firm i oligarchów, zamrożonych w wielu europejskich krajach, po agresji Rosji na Ukrainę.

Środki te mogłyby być przeznaczone na fundusz odbudowy Ukrainy, którego uruchomienie zapowiadają wszystkie kraje uczestniczące w udzielaniu pomocy humanitarnej i militarnej dla tego kraju od momentu rosyjskiej agresji.