Morawiecki-dla nas ważniejsze jest to co usłyszymy w Jaśle czy Krośnie, niż w Berlinie czy Brukseli

  1. Wczoraj, debatą w podkarpackim Jaśle, rozpoczął się cykl spotkań polityków Prawa i Sprawiedliwości z Polakami, podczas których będzie „wykuwał się” program wyborczy na 3. już kadencję naszych rządów w Polsce.

Jak stwierdził prezes Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w ostatni piątek, zapowiadając ten cykl spotkań, jedziemy po raz kolejny na takie spotkania, ponieważ to Polacy właśnie, są najlepszymi ekspertami, jeżeli chodzi o budowanie naszych programów wyborczych.

Tak było zarówno w roku 2015 jak i 2019 i w obydwu przypadkach, powstały bardzo dobre programy wyborcze, dzięki którym wygraliśmy wybory, co więcej większość zapowiedzi w nich zawartych, udało się zrealizować, co czyni Prawo i Sprawiedliwość partią wiarygodną dla wyborców.

To zresztą przełom w polskiej polityce, bowiem wcześniej politycy różnych partii składali różnego rodzaju deklaracje w kampaniach wyborczych, a później ich nie realizowali, ba doszli do takiej „perfekcji”, że zapowiadali co innego, a często realizowali przeciwieństwo tych zapowiedzi.

Tak było właśnie z politykami Platformy i samym Donaldem Tuskiem, którzy w kampanii wyborczej 2011 roku wręcz przysięgali, że wieku emerytalnego, nie podwyższą, a po wygraniu 2. kadencji już w 2012 roku go podwyższyli, odrzucając wniosek o referendum w tej sprawie, pod którym „Solidarność”, zebrała ponad 2 mln podpisów.

 

  1. Wczoraj cykl tych spotkań z Polakami, rozpoczął premier Mateusz Morawiecki, debatą o gospodarce, dzisiaj z kolei w Sandomierzu, była premier, a obecna europoseł Beata Szydło, będzie prowadziła debatę dotyczącą polityki społecznej.

Co ważne, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, odbędzie się przynajmniej kilkadziesiąt podobnych spotkań w całej Polsce, poprowadzonych przez posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, poświęconych tym dwóm kwestiom.

I tak przez kolejne 4 weekendy, następne debaty tematyczne, wiodąca prowadzona przez wicepremierów, ministrów, europosłów i towarzyszące jej kilkadziesiąt spotkań w większych i mniejszych miejscowościach, prowadzonych przez parlamentarzystów.

 

  1. Premier mówił o zbudowaniu przez rząd Zjednoczonej Prawicy finansowych podstaw, do prowadzenia odważnej i dotyczącej wielu grup polityki społecznej ale także umożliwiającej wsparcie przedsiębiorców i pracowników, zarówno w czasie pandemii jak teraz podczas gwałtownego wzrostu cen nośników energii.

To właśnie uszczelnienie systemu podatkowego i redukcja luki vatowskiej spowodowały, że po 8 latach rządzenia, dochody budżetowe są 2-krotnie wyższe niż w ostatnim roku rządów PO-PSL (teraz ponad 604 mld zł, w 2015 roku 289 mld zł), a dochody z tylko podatku VAT są na podobnym poziomie jak wszystkie dochody budżetowe podatkowe i niepodatkowe w 2015 roku (w tym roku dochody z VAT 286 mld zł, w 2015 roku wszystkie dochody budżetowe 289 mld zł).

To właśnie dzięki tym działaniom, są środki nie tylko na program „Rodzina 500 plus” (w ramach programu wypłacono przez blisko 7 lat jego realizacji już ponad 213 mld zł), na waloryzację rent i emerytur, oraz 13. i 14. emeryturę (przez ostatnie 2 lata przeznaczono blisko 115 mld zł), ale także na ochronę zdrowia (podwojenie nakładów w stosunku do 2015 roku), czy na obronę narodową, co jest niezwykle istotne w sytuacji zagrożenia agresywną polityką Rosji (w tym roku wydatki te wniosą blisko 4% BKP, czyli ponad 140 mld zł).

 

  1. Premier Morawiecki odpowiadał także na liczne pytania przybyłych mieszkańców Jasła i regionu, dużo z nich dotyczyło spraw lokalnych ale i ogólnopolskich, przy okazji jednego z nich dotyczącego sołtysów, premier zapowiedział dla nich dodatki emerytalne w wysokości 300 zł miesięcznie, przy określonym czasie sprawowania tej funkcji (będą dotyczyły, zarówno obecnych sołtysów jak i tych którzy pełnili tę funkcję w poprzednich latach).

Premier podkreślając wagę takich spotkań z Polakami i ważność spraw podnoszonych przez i uczestników, w pewnym momencie stwierdził „dla Prawa i Sprawiedliwości ważniejsze jest to, co usłyszymy w Jaśle czy Krośnie, niż to co powiedzą o naszej polityce gospodarczej, społecznej i zagranicznej w Berlinie czy Brukseli”.

I to jest dla większości Polaków, niesłychanie ważna konkluzja, dotycząca polityki realizowanej obecnie ale i w przyszłości przez rząd Zjednoczonej Prawicy.