" Realizujemy spotkania z wyborcami, sam będę prowadził spotkanie poświęcone polityce makroekonomicznej w najbliższą niedzielę"

"My chcemy rozmawiać z UE, ale nie w taki sposób, że poszczególne kraje członkowskie będą poprostu karcone, bo jeszcze raz powtórzę to jest droga donikąd"

"Weszliśmy w dialog z KE dotyczącą organizacji systemu sądownictwa w Polsce zdając sobie sprawę, że nie jest to kompetencja UE , uznając, że dialog jest lepszy niż spór"

"Jak rząd Donalda Tuska, później pani Ewy Kopacz uczestniczył w rządzeniu UE pokazuje sprawa uzależnienia całej Europy nie tylko Niemiec, także Polski od surowcow energetycznych z Rosji "

"Nasza obecność w intytucjach takich jak UE czy NATO jest oczywistością, o to walczyły pokolenia Polaków"

 

źródło: Telewizja wPolsce

 

Tytuł tej debaty jest adekwatny do powagi problemu. Z jednej strony bowiem pszczoły odpowiadają jak się szacuje za 1/3 światowej produkcji żywności a więc są konieczne w rolnictwie.

Z drugiej strony powinniśmy także pamiętać o losie rolników, dbać o ich przyszłość bo w ciągu ostatnich 10-ciu lat zniknęło w Unii Europejskiej 3 miliony gospodarstw rolnych.

Do tego problemu powinniśmy podchodzić w sposób rozsądny. Żaden radykalizm nie jest tutaj absolutnie potrzebny. Przypomnijmy że te propozycje które pojawiły się w Komisji jeżeli chodzi o redukcje zużycia pestycydów są po prostu zwyczajnie nie do przyjęcia, pan poseł Buda o tym już mówił. Nie może być jeżeli mamy kilkunastokrotne różnice w zużyciu pestycydów w poszczególnych krajach, propozycja redukcji ich o 50% nie wytrzymuje po prostu krytyki a takie przedłożenie pojawiło się w Komisji

Potrzebne jest wsparcie dla środowiska pszczelarzy

Potrzebne jest rolnictwo precyzyjne

I rozsądek

 

źródłó: europarl.europa.eu

Mam nadzieję, że Sejm odrzuci senackie poprawki do ustawy wiatrakowej, prezydent podpisze ustawę i ostatni z kamieni milowych ws. płatności KPO za pierwsze półrocze tego roku zostanie usunięty. Tym samym wniosek o płatność będzie mógł być wysłany - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk. 

Poprawkami Senatu do ustawy o elektrowniach wiatrowych Sejm zajmie się na posiedzeniu zaplanowanym na 7-9 marca. Rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiada, że większość z nich zostanie odrzucona. Kluczowa poprawka Senatu do ustawy o elektrowniach wiatrowych zakłada zmniejszenie z 700 do 500 metrów odległości od zabudowań, w jakiej będą mogły powstawać tego typu inwestycje. Inna zmiana wniesiona przez izbę głosami opozycji parlamentarnej dopuszcza dalsze zmniejszanie tej odległości za zgodą mieszkańców i gmin. Autorzy poprawki przekonują, że dopiero te rozwiązania pozwolą na pełne odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej w Polsce.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał w tym kontekście, że w grudniu zeszłego roku komisarz do spraw sprawiedliwości UE Didier Reynders przedstawił KE pozytywną opinię ws. nowelizacji ustawy o SN w kształcie wynegocjowanym z ministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem. - Polityczna blokada polskiego KPO powinna być zdjęta. Taki jest zapis w ustaleniach KE. Pozostanie jeszcze kwestia ustawy wiatrakowej. Znajduje się ona na szybkiej ścieżce w Senacie, ale musi tam odleżeć przez miesiąc. Mam nadzieję, że ten termin dobiega końca, Sejm odrzuci senackie poprawki, prezydent podpisze ustawę i ostatni z kamieni milowych ws. płatności KPO za pierwsze półrocze tego roku zostanie usunięty. Tym samym wniosek o płatność będzie mógł być wysłany. Według mojej wiedzy wniosek jest już gotowy. Liczy ponad 350 stron. Jego analiza może zająć Komisji Europejskiej trochę czasu - powiedział Zbigniew Kuźmiuk. 

Obecne przepisy pozwalają na budowę elektrowni wiatrowych zgodnie z zasadą 10H, co oznacza, że może je dzielić od zabudowań odległość będąca dziesięciokrotnością wysokości turbiny. W praktyce jest to dziś ok. 1,5-2 km. Jeden z kamieni milowych KPO, których wypełnienie jest konieczne, aby Polska mogła otrzymać środki unijne na Krajowy Plan Odbudowy, wymaga liberalizacji tych przepisów. PiS tłumaczy, że krokiem w tym kierunku jest zapisanie odległości 700 metrów. 

Zapis rozmowy : rozmowa PR24

źródło: polskieradio24.pl

"Mimo gwałtownego, nawet dwu-trzykrotnego wzrostu cen nawozów i także innych kosztów produkcji, europejscy rolnicy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i zapewnili i zapewniają nam Europejczykom bezpieczeństwo żywnościowe.......Jednakże potrzebne jest już teraz przynajmniej częściowe rozwiązanie rezerwy kryzysowej i wsparcie europejskich rolników. Poza tym potrzebne są także inne działania i one powinny być prowadzone jednocześnie"
 
 
Źródło:europarl.europa.eu