Minister Szczerski – 3 filary współpracy z USA:bezpieczeństwo,energetyka,biznes

1. Wczoraj na konferencji prasowej minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował o agendzie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkaniu z prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem.
Wizyta rozpoczyna się już w najbliższą środę i potrwa do poniedziałku, a w jej ramach niej dojdzie już do ósmego spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w ciągu ostatnich 3 lat.
Później prezydent Andrzej Duda uda się do Teksasu i na Zachodnie Wybrzeże USA, gdzie przez kilka dni odbędzie liczne spotkania dotyczące problematyki energetycznej i nowych technologii, w tym także tych w medycynie.
2. Jak poinformował minister Szczerski, zakończyły się już negocjacje dotyczące zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce, a przygotowane porozumienie składa się z dwóch części.
Pierwsza to ogólna deklaracja polityczna mówiąca o charakterze wzajemnych, sojuszniczych zobowiązaniach i gwarancjach jakich obydwa kraje udzielają sobie w ramach paktu NATO, w tym ramach tzw. wschodniej flanki.
Druga część porozumienia jest bardziej szczegółowa i jak to określił minister Szczerski zawiera komponenty tego co prezydent Andrzej Duda nazwał w skrócie podczas ostatniej wizyty w USA, Fortem Trump.
Szczegóły obydwu części zostaną co oczywiste ujawnione opinii publicznej dopiero po zaakceptowaniu ich treści przez obydwu prezydentów i podpisaniu w najbliższą środę 12 czerwca ale już teraz jest jasne, że dojdzie do znaczącego zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce i to zarówno w wymiarze ilościowym jak i jakościowym.
3. Druga część wizyty to wizyta w stanie Teksas poświęcona będzie współpracy energetycznej Stanów Zjednoczonych i Polski z udziałem amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry.
Przypomnijmy, że w połowie października 2018 roku miało miejsce ważne wydarzenie, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, polska spółka gazowa PGNiG zawarła porozumienie z dwoma amerykańskim firmami zajmującymi się eksportem gazu skroplonego o dostawach 2 mln ton gazu (2,7 mld m3) rocznie przez 20 lat rocznie, przy czym ten eksport rozpocznie się w roku 2023.
Jak poinformował wówczas prezes PGNiG Piotr Woźniak, „jeśli chodzi o ceny i warunki dostaw zaproponowane przez amerykańskie firmy to są one nieporównywalnie lepsze niż te, jakie mamy od dostawców wschodnich „i dodał „mogę tylko tyle powiedzieć, że jest to o ok. 20% taniej niż dostawy ze Wschodu”.
Z kolei w listopadzie 2018 roku w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i amerykańskiego sekretarza stanu d/s energii Ricka Perry, prezes polskiego koncernu PGNiG Piotr Woźniak i przedstawiciele amerykańskiej spółki Cheniere Marketing International podpisali 24-letni kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski.
W pierwszym okresie obowiązywania umowy tj. w latach 2019-2022 ma to być 0,7 mld m3 gazu rocznie, ale już w latach 2023-2042 blisko 2 mld m3 rocznie, a więc ponad 10% rocznego zużycia gazu w Polsce.
Jak podkreślił wtedy prezes Woźniak po podpisaniu porozumienia, najważniejszymi cechami tego porozumienia jest stabilność i bezpieczeństwo dostaw gazu z kierunku amerykańskiego, a także jego atrakcyjność cenowa, jest on tańszy od tego rosyjskiego o 20-30%.
A więc już obecnie PGNIG i firmy amerykańskie, wiążą porozumienia na podstawie których po 2022 roku do Polski rocznie będzie dostarczane blisko 5 mld m3 gazu, a spotkania w Teksasie najprawdopodobniej będą okazją do podpisania kolejnych.
4. Jeszcze w Teksasie dojdzie do podpisania porozumień pomiędzy polskim  ministerstwem zdrowia, a amerykańskimi firmami dotyczących współpracy w zakresie leczenia raka i wykorzystywania w tej terapii najnowocześniejszych technologii onkologicznych.
Trzeci etap wizyty  to Nevada i Kalifornia, w tym pierwszym stanie prezydent Duda otworzy polski tydzień biznesu i innowacji, w tym głównie w zakresie lotnictwa, nowoczesnych technologii w tej dziedzinie w tym dronów.
Z kolei w San Francisco dojdzie do spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z szefami takich gigantów jak  Google, czy YouTube, a także innych firm działających w sektorze IT, tych które inwestują w naszym kraju.
A więc 5 dniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA, to nie tylko umowy o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce ale także pogłębienie współpracy z amerykańskimi firmami  w energetyce. medycynie i informatyce.