Nowa tzw. Tarcza Branżowa dla firm, które teraz dotknęły ograniczenia w związku z Covid19

  1. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że zostanie uruchomione kolejne wsparcie tym razem dla branż, które w ostatnich dniach zostały dotknięte ograniczeniami w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń Covid19.

Chodzi o branże: gastronomiczną, rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową), dbającą o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja), sprzedaży detalicznej (targowiska i bazary).

Te branże wprawdzie uzyskały już pomoc w związku z pierwszą falą koronawirusa na wiosnę tego roku ale obecnie po raz kolejny zostają one dotknięte ograniczeniami administracyjnymi i w związku z tym do nich są adresowane nowe formy wsparcia.

  1. Jak poinformował premier Morawiecki firmy reprezentujące wyżej wymienione branże uzyskały już wsparcie na wiosnę tego roku w wysokości około 6,4 mld zł zarówno z Tarczy antykryzysowej jak i Tarczy Finansowej.

Z Tarczy Finansowej skorzystało w ramach tych 4 branż ponad 30 tysięcy przedsiębiorstw zatrudniających ponad 170 tysięcy pracowników, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zarządzający tą tarczą, wsparł je kwotą ponad 3,5 mld zł.

Z kolei w ramach kolejnych edycji Tarczy antykryzysowej do przedsiębiorstw tej branży została skierowana kwota 2,9 mld zł przeznaczona głównie na umorzenie 3 miesięcznych składek ZUS, a także tzw. postojowego pracowników.

  1. W ramach tzw. Tarczy Branżowej przewiduje się zwolnienie ze składek ZUS za listopad firm tego sektora, w przypadku uzyskania przez nie przychodu niższego o 40% w porównaniu z listopadem poprzedniego roku.

Po drugie możliwe jest świadczenie postojowe za listopad dla pracowników firm branż wyżej wymienionych, przy czym może dotyczyć przedsiębiorstw, których przychody w październiku i listopadzie były niższe niż w tych samych miesiącach roku poprzedniego.

Wreszcie po trzecie możliwe jest udzielenie tym przedsiębiorstwom umarzalnej dotacji w wysokości 5 tys. zł także w sytuacji kiedy przychód tych przedsiębiorstw w październiku i listopadzie będzie niższy co najmniej o 40% niż w tych samych miesiącach roku poprzedniego.

Ponadto pracownicy z branż dotkniętych epidemia będą mieli odroczoną płatność zaliczek PIT pobranych od ich pracowników, wpłata zaliczek na ten podatek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku, a w ten sposób na kontach tych firm zostanie kwota przynajmniej 300 mln zł.

Także te firmy, które wiosną nie spełniały warunków aby skorzystać z różnych form pomocy państwa, a dopiero teraz je spełniają, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, postojowego i mikropożyczek i mają na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

  1. Przypomnijmy, że tylko PFR, który zarządza tzw. Tarczą finansową wykorzystał do tej pory kwotę 60,5 mld zł z puli 75 mld zł przeznaczonych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i prawdopodobnie około 14 mld zł z 25 mld zł przeznaczonych dla dużych firm.

A więc PFR dysponuje kwotą przynajmniej 25 mld zł ,którą może uruchomić w ramach II transzy pomocy dla przedsiębiorstw objętych obecnie ograniczeniami, jeżeli taka decyzja zostanie podjęta przez Rade Ministrów.

Pewne rezerwy finansowe posiada także tzw. Fundusz covidowy zarządzany z kolei przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który finansował takie instrumenty wsparcia jak dofinansowanie wynagrodzeń pracowników firm dotkniętych skutkami pandemii kornawirusa, umorzenie składek ZUS, postojowe czy też mikropożyczki.

Polskie państwo jest więc gotowe zarówno instytucjonalnie jak i finansowo aby wesprzeć firmy których działalność została administracyjnie ograniczona w związku z drugą falą zakażeń Covid 19.